INOVACIJEPRIJELOMNE INOVACIJE

Fuzija

0

Najskuplji stroj u povijesti naše civilizacije ITER (međunarodni termonuklearni eksperimentalni reaktor) trenutno je 50 posto dovršen priopćili su nedavno iz francuskog nuklearnog centra Cadarache gdje se gradi „mini Sunce“. Vrijednost ITER-a je oko 22 milijarde eura i to je ujedno najveći međunarodni znanstveni projekt današnjice na kojemu zajednički surađuju EU, Kina, Japan, Južna Koreja, Indija, Rusija i SAD, a njegov je cilj razviti proizvodnju energije pomoću fuzije, nuklearnog procesa koji se zbiva na Suncu i ostalim zvijezdama.

Projekt ITER započeo je 1985. godine kada su se u Genevi sastali sovjetski predsjednik Mihail Gorbačov i američki predsjednik Ronald Reagan. Gradnja ITER-a započela je 2006. godine a završetak se očekuje oko 2025. godine. Krajnji je cilj da se do 2050. godine uz pomoć fuzije započne s komercijalnom proizvodnjom energije.

ITER (što na latinskom znači put) zamišljen je kao eksperimentalni stroj koji neće proizvoditi električnu struju za mrežu, već predstavlja korak prema komercijalnom korištenju fuzije. Do 2035. godine trebala bi biti gotova i gradnja demonstracijskog reaktora DEMO snage tri gigavata koji će proizvoditi električnu energiju. Treba spomenuti još jedan uređaj koji je nužan za testiranje otpornosti na zračenje svih materijala za DEMO a riječ je o DONES-u vrijednom 550 milijuna eura za čiji su se  smještaj svojevremeno kandidirali Hrvatska, Poljska i Španjolska. 

Formalna odluka o smještaju još nije donesena na razini EU. No, u igri su ostale samo Hrvatska i Španjolska a posebna radna skupina dala je blagu prednost Španjolskoj. Ključno je što smo s kolegama iz Španjolske dogovorili džentlmenski sporazum : ako DONES bude kod nas oni su nam (Španjolci) prioritetni partneri i obratno, rekao je dr. sc. Tonči Tadić s Instituta Ruđer Bošković i koordinator Hrvatske fuzijske istraživačke jedinice.

Fuzija je temeljni izvor energije svemira koja napaja i naše Sunce i druge udaljene zvijezde. Kako već ime kaže, radi se o spajanju molekula lakih elemenata poput vodika kako bi se dobili oni teži, poput helija, pri čemu se oslobađaju upravo čudesne količine energije. Kao i uvijek, postoji i problem. Glavna je prepreka što proces fuzije iskoristivu energiju daje pri izrazito visokim temperaturama koje se mjere u stotinama milijuna stupnjeva, dakle daleko većima od onih kakvi vladaju na površini Sunca. Ključ je savladavanja tog problema u magnetskim poljima koja mogu zauzdati vrelu plazmu, plinovitu juhu subatomskih čestica kojima se proces napaja, i zadržati je unutar stijenki reaktora.

Cilj je od procesa dobiti više energije nego što je u njega uloženo. Nemjerljive su prednosti fuzijskog reaktora u odnosu na fisijske koji danas pogone nuklearne elektrane, pa ne čudi što se u fuziju ulažu stotine milijuna eura. Primjerice, Angela Merkel je početkom 2016. godine nazočila prvom pokretanju Wendelsteina 7-x, eksperimentalnog reaktora na Institutu Max Planck u koji je uloženo milijardu eura.

ITER treba dobiti i oko pola sata održavati goruću plazmu, doslovno komad Sunca na Zemlji. To je prvi korak prema fuzijskoj elektrani DEMO.

Prve naftne bušotine

Next article

Comments

Comments are closed.

Popular Posts

Login/Sign up