Neuro znanost odnosno proučavanje mozga zadnjih 30-ak godina ubrzano se razvija zahvaljujući prije svega novim generacijama digitaliziranih medicinskih uređaja. Mozak nije više velika nepoznanica, a proces mišljenja postaje sve transparentniji.
Klasična teorija mišljenja taj proces dijeli na vertikalno i lateralno mišljenje. Vertikalno mišljenje usko je vezano za racionalni pristup rješavanja problema a na taj način se u znatnoj mjeri percipira i svijet oko nas. Lateralno mišljenje je suprotno racionalnom te afirmira intuitivnu spoznaju.
Taj model mišljenja potpomognut medicinskim istraživanjima omogućio je nastanak takozvane teorije lijeve i desne strane mozga. Lijeva strana mozga koristi se u matematici, fizici, kemiji odnosno egzaktnoj znanstvenoj analizi. Za razliku od nje desna strana mozga koristi se prije svega u umjetnosti ali i u svim drugim područjima kada je potrebna intuicija.
Za kreativnost je od iznimne važnosti ravnoteža – balans vertikalnog i lateralnog mišljenja. Lateralni procesi generiraju originalne u pravilu neobične ideje koje su u prvom redu proizvod mašte. Vertikalno mišljenje te neobične nove ideje racionalizira i postupno ih integrira u stvarnost.
Zbog toga se može reći kako u kreativnom procesu lateralno mišljenje prethodi vertikalnom mišljenju. Intuitivni lateralni procesi su okidač misaonog postupka kojim se generiraju nove ideje odnosno moguća rješenja. Tek nakon toga slijedi vertikalna odnosno racionalna faza.
Ron Johnson, bivši menadžer američkog trgovačkog lanca Target izjavio je : “Inovacija je zapanjujuće sjecište nečije mašte i stvarnosti u kojoj žive. Problem je u tome što mnoge kompanije nemaju bogatu maštu, a način na koji gledaju stvarnost govori im kako je nemoguće učiniti ono o čemu sanjaju.“
Comments