Svi koji su 19. kolovoza 2004. godine imali raspoloživog kapitala za kupnju Googleovih dionica kada je objavljena njihova javna ponuda napravili su posao života. Na Business Insideru objavili su izračun koliko je porasla vrijednost tih dionica u 12 godina te se pokazalo da to iznosi 1.752,94 posto.
Konkretno govoreći onaj tko je na raspolaganju imao 1.000 USD mogao je kupiti 11,76 dionica po cijeni od 95 USD, a ako ih nije prodao nakon 12 godina njegov portfelj vrijedi 18.522 USD. Ako je netko uložio 10.000 USD nakon 12 godina raspolaže sa 185.384 USD te je tako zaradio 1,16 milijuna kuna. Veći investitori koji su uložili 100.000 USD u tom su razdoblju stekli portfelj koji vrijedi 1,85 milijuna USD.
Vlasnici Googlea su od osnivanja kompanije kupili više od 100 drugih tvrtki u što su investirali 22 milijarde USD a među njima su primjerice YouTube, Android, Nest Labsi DoubleClick. Može se reći kako je Google jedna od najvrjednijih tehnoloških tvrtki na svijetu koja konstantno stvara novu vrijednost uz pomoć inovacija koje kreira unutar tvrtke te onih koje kupuje odnosno preuzima u svom okruženju stvarajući tako iznimno vrijedan portfelj intelektualnog vlasništva.
Takva strategija preuzimanja, intenzivnog ulaganja u istraživanje i razvoj uz istovremeno regrutiranje najkreativnijih pojedinaca omogućila je da dionice Googlea i u vrijeme stagnacije te nakon njenog prevladavanja imaju eksplozivan rast. Godine 2015. S&P500 porastao je jedan posto a istodobno Googleove dionice 40 posto. Valja napomenuti kako su u 2015. godini dionice Facebooka rasle također impresivno odnosno po stopi od 32 posto, U isto vrijeme dionice Applea rasle su „samo“ sedam posto ali unatoč tome Apple je u 2016. godini bio tržišno najvrjednija kompanija na svijetu.







Comments